| جمعه 2 فروردین 1398   | |
 
 

با اقلام ضروری کیف نجات حوادث آشنا شوید

کیف نجات زلزله حاوی وسایل ضروری، موردنیاز و قابل حمل برای مواقع اضطراری است که باید نسبت به تعداد، سن و وضعیت سلامت افراد خانواده تهیه و نگهداری شوند.

با اقلام ضروری کیف نجات حوادث آشنا شوید

 

کیف نجات زلزله حاوی وسایل ضروری، موردنیاز و قابل حمل برای مواقع اضطراری است که باید نسبت به تعداد، سن و وضعیت سلامت افراد خانواده تهیه و نگهداری شوند.

 

چه مواد غذایی باید در کیف نجات زلزله داشته باشیم؟

ایجاد و ارتقاء آمادگی در جامعه برای رویارویی با حوادث و سوانح باعث می شود علاوه بر کاهش خسارات جانی و مالی در هنگام وقوع حادثه، شرایط هر چه سریع تر به حالت عادی باز گردد. یکی از راه های آمادگی در برابر حوادث، مجهز بودن شهروندان به اقلام مورد نیاز ساعات اولیه پس از وقوع حادثه است.

بر اساس شدت و وسعت حادثه، تا رسیدن نیروهای امدادی می توان از این تجهیزات برای حفظ حیات و سلامتی خود و خانواده خود استفاده کرد. تهیه کیف نجات از ضروریات آمادگی در برابر حوادث است. باید به افراد آموزش داده شود تا چنین کیفی را تهیه نموده و در جای امن و قابل دسترس نگهداری کنند.

کیف نجات یکی از موارد ضروری در شرایط بحرانی پس از زمین لرزه است که در این شرایط می تواند بسیار مفید واقع شود و شاید جان بسیاری از افراد را نجات دهد. هر از گاهی شاهد اخبار ناگوار مختلف از نقاط گوناگون دنیا در ارتباط با وقوع زلزله و آثار خرابی بعد از آن هستیم. در این میان به محض وقوع حوادث ناگوار این چنینی همه ما یاد کیف نجات زلزله افتاده و با خود عهد می کنیم در اصرع وقت یک کیف امداد و نجات از زلزله تهیه کنیم. اما به محض فروکش کردن تب داغ این اخبار ناگوار همه آن را به دست فراموشی می س‍پاریم.

با این وجود بی شک همه می دانیم حادثه هیچ گاه خبر نمی کند. بد نیست همه ما جوانب احتیاط را رعایت کنیم و یک کیف نجات را برای مواقع ضروری آماده کنیم. اما این کیف نجات باید چه چیزهایی را در خود جای دهد؟ در ادامه این مطلب با ما همراه ما باشید تا با اقلام ضروری کیف نجات آشنا شوید.

 

چرا باید کیف نجات زلزله تهیه کنیم؟

حتما تا کنون همه شما با زلزله و آثار مخرب بعد از آن آشنا شده اید. در حوادث ناگواری از جکله زمین لرزه نخستین موضوعی که باید به آن توجه کنیم نجات خود و خانواده تان از محل وقوع حادثه است که بارها در رسانه های مختلف عمومی و اجتماعی از چگونگی برخورد با آن صحبت شده است.

 

وسایل کیف نجات موقع زلزله

اما نکته بعدی پس از نجات از محل وقوع زمین لرزه است. تا کنون به این فکر کرده اید که اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید که از زمین لرزه نجات پیدا کنید و بتوانید خود و خانواده تان را از محل وقوع زمین لرزه تا حدودی دور کنید قدم بعدی چه خواهد بود؟

برای روشن تر شدن موضوع بد نیست خود را در چنین شرایطی قرار دهیم. زمین لرزه به پایان رسیده است و آثار مخرب بسیاری از خود بر جای گذاشته است. تمام مسیرهای دسترسی به منطقه سکونت شما بسته شده و حتی راه های ورود به مزلتان هم مسدود شده اند.

شما و خانواده تان از زمین لرزه وحشتناکی جان سالم به در برده اید اما تا رسیدن نیروهای امدادی که ممکن است ساعت ها به طول بیانجامد نیاز به اقلام ضروری دیگری از جمله آب و غذا و جعبه کمک های اولیه دارید. در این جاست که کیف نجات زلزله به کمک شما می شتابد. اول از همه باید یک کیف راحت و ترجیحاً از نوع کوله پشتی تهیه کنید که در مواقع ضروری بتوانید به راحتی آن را حمل کنید.

این کیف نجات زلزله باید نه آن چنان کوچک باشد که نتوانید تمامی لوازم ضروری خود را در آن جای دهید و نه آن چنان بزرگ که حمل آن در شرایط بحرانی برایتان دشوار باشد. بهتر است یک کیف راحت با سایز متوسط انتخاب کنید که جیب های متعددی برای جای دادن لوازم مورد نیاز شما و خانواده تان را داشته باشد.

 

آشنایی با کوله امداد و نجات زلزله

آب
اولین مورد ضروری برای شما و دیگر افراد خانواده تان با توجه به مسدود شدن مسیرها و بسته بودن مغازه ها آب است. بهتر است آب شرب مورد نیاز دو تا سه روز آینده خود را در این کیف قرار دهید. البته توجه داشته باشید که آب مورد نیاز هر فرد در یک شبانه روز به طور متوسط دو لیتر است. با این تفاسیر بهتر است از قوطی های آب معدنی موجود در بازار که به صورت بسته بندی شده در اختیارتان قرار می گیرند استفاده کنید.


غذا

مورد بعدی تهیه غذای مورد نیاز شما و خانواده تان است. این مورد را نیز می توانید با استفاده از کنسروهای مختلفی که در بازار موجودند حل کنید. به علاوه مقداری شکلات بسته بندی شده بیسکویت ها و غذاهای خشک دیگر نیز می توانند در این شرایط برای شما موثر واقع شوند. از دیگر اقلامی که می توانید در این ساک قرار دهید مقداری نان خشک است که احتمالا مفید خواهد بود. فقط توجه داشته باشید که غذاهایی که آماده می کنید تا چند ماه آینده تاریخ مصرف داشته باشند. در ضمن سعی کنید هر از گاهی تاریخ مصرف این اقلام را چک کنید و در صورت نیاز آن ها را با مواد جدید جایگزین کنید.

فراموش نکنید که اقلام خوراکی مورد نیاز هر فرد با دیگری متفاوت است. به عنوان مثال اگر شما کودک شیر خواره دارید باید در کنار اقلام خوراکی خود شیر خشک و شیشه شیر و دیگر اقلام ضروری مورد نیاز کودک خود را تامین کنید. پس سعی کنید این کیف را بنا بر احتیاجات ضروری خود بچینید.


دارو و جعبه کمک های اولیه

نکته بعدی که باید در مورد این کیف نجات زلزله مورد توجه قرار دهید تهیه لوازم امداد مورد نیاز و ضروری از جمله کمی باند، ماده ضد عفونی کننده زخم یا بتادین، الکل، چسب زخم، پماد ضد سوختگی، گاز استریل و … است. برای این منظور هم می توانید از جعبه های امداد آماده ای که در انواع و اقسام مختلف و در سایزهای کوچک در بازار موجودند استفاده کنید. به علاوه مقداری داروی مسکن و آنتی بیوتیک هم می تواند در این شرایط کمک کند. البته توجه داشته باشید که اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان از داروی ضروری خاصی استفاده می کنید آن را هم از قلم نیاندازید.


دیگر لوازم ضروری

در انتها مقداری لباس گرم و پتو، کبریت یا فندک، یک چراغ قوه و لوازم بهداشتی مورد نیاز از جمله دستمال های مرطوب و... را نیز فراموش نکنید و اگر مقدر بوذ مقداری وجه نقد و یک کپی از مدارک مهم و شخصی افراد خانواده نیز در آن قرار دهید.

امیدوارم هیچ وقت دیگر شاهد شرایط بحرانی این چنینی برای هیچ یک از خانواده های هم وطنان عزیزمان و دیگر افراد در نقاط مختلف دنیا نباشیم. اما از قدیم گفته اند احتیاط شرط عقل است. بد نیست همیشه خودمان را برای بدترین شرایط آماده کنیم.


ارسال به دوستاننام فرستنده:
ایمیل فرستنده:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده:


 
mail print pdf doc
0
rate rate
0

تاریخ: شنبه 09 دی 1396     بازدید ها: 1266     دسته: جمعیت استان     

بازدید مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان از پست‌های نوروزی شهرستان‌های اهواز، دشت آزادگان و هویزه


یک هزار نفر عوامل امدادی به مسافران نوروزی خدمات رسانی می کنند، پویش بهرفت تعهدی برای رانندگی ایمن و صحیح


طرح ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی اعضای جوانان استان خوزستان آغاز شد، گزارش تصویری


استقرار بیش از 80 پایگاه امداد و نجات و پست ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی در مسیرهای خوزستان


با حضور دستگاه های درگیر؛ مانور طرح ترافیکی نوروز 98 در سطح جاده های خوزستان برگزار شد


با هدف توان افزایی صورت گرفت: صعود تیم واکنش سریع جمعیت هلال احمر خوزستان به قبله تاراز در آستانه طرح امداد و نجات نوروزی


حادثه انفجار گاز در کریت کمپ اهواز 10 کشته و زخمی بجا گذاشت، اعزام 30 نجاتگر هلال احمر به محل حادثه


نگاهی به وصیتنامه شهدای امدادگر؛ کربلای من همان جبهه و منطقه‌ای است که در آن شهید می‌شوم


برگزاری مراسم زیارت عاشورا به مناسبت روز بزرگداشت شهدا در استانداری خوزستان


بخش مهمی از جامعه ما نیازمند توجه بانوان است، نشست کارگاهی و آیین تجلیل از بانوان شاغل هلال احمر خوزستان برگزار شد


ضرورت تقویت شوراهای اجرایی هلال احمر استان خوزستان در سال آینده، تدوین برنامه های عملیاتی شعب در سال جدید


تقدیر استاندار خوزستان از خدمات جمعیت هلال احمر استان در ایام اربعین حسینی(ع)


آموزش و پژوهش محور فعالیت های هلال احمر باشد، اجرای طرح های جامعه محور در راستای افزایش دامنه نفوذ اجتماعی هلال احمر


هنوز به آموزش در حوزه مین زدایی نیاز داریم، نشست مربیان پروژه مین و مواد منفجر نشده در اهواز برگزار شد


وجدان بازرس درونی انسان است، نظارت و ارزیابی می تواند نقاط ضعف و قوت ما را نشان دهد12345

تا کنون نظری ثبت نشده
نام:
ایمیل:
وب سایت:

کد امنیتی: captcha
 

 

 
جمعیت هلال احمر استان خوزستان

فدراسيون بين‌المللي صليب‌سرخ و هلال‌احمر نمایندگی ولی فقیه در جمعیت هلال احمر جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران
سازمان داوطلبان سازمان جوانان سازمان امداد و نجات
موسسه آموزش عالی علمی کاربردی هلال ایران معاونت آموزش ، پژوهش و فناوری جمعیت معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی
كميته بين‌المللي صليب سرخ سازمان مدیریت بحران کشور سازمان تداركات پزشكي
دفتر امور ایثارگران صنایع نساجی هلال ایران مرکز پزشکی حج و زیارت
نشریه پزشکی جمعیت هلال احمر بیمارستان فوق تخصصی نورافشار مجتمع دارويي و درماني هلال ايران

 

طراحی و پیاده سازی: راد رایانه