| دوشنبه 22 مهر 1398   | |
 
شنبه 18 فروردین 1397
کد خبر: 4766
تعداد بازدید: 745

گزارش؛ گرما، خاک و طوفان حریف خدمت رسانی بی وقفه جوانان خوزستانی نشد

گزارش؛ گرما، خاک و طوفان حریف خدمت رسانی بی وقفه جوانان خوزستانی نشد
گزارش توصیفی از فعالیت ها و خلاقیت های بشر دوستانه جوانان پر انرژی و پر شور جوانان شرکت کننده در طرح ملی ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی استان خوزستان

گزارش؛ گرما، خاک و طوفان حریف خدمت رسانی بی وقفه جوانان خوزستانی نشد

گزارش توصیفی از فعالیت ها و خلاقیت های بشر دوستانه جوانان پر انرژی و پر شور جوانان شرکت کننده در طرح ملی ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی استان خوزستان

زهرا طافی| يكي از اقدامات موثر و مثمرثمر جمعيت هلال احمر كه هر ساله درآغازين روزهاي سال جديد اجرا مي شود، طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزي است ‌كه با مشاركت جمع زیادی از جوانان نيكو و پرتلاش اجرايي مي شود و هدف نهايي در اين طرح مهیا کردن شرايطي آرام و ايمن براي مسافران و ميهماناني است كه به استانهاي مختلف سفر مي كنند.

جوانان خوزستان امسال همانند سال قبل با وجود گرمای طاقت فرسا، گرد و خاک و طوفان و باران در هجدهمین طرح نوروزی ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی با مشارکت حداکثری خود و با تلاش فراوان و خدمتی سر شار از شور و شوق به نحو احسنت به پایان رساندند.

نام خوزستان همیشه با گرما و آفتاب و نخل هایی سربه فلک کشیده گره خورده است و عجیب نیست وقتی به شهرهای معروف این استان همچون اهواز، آبادان و خرمشهر سفر  می‌کنیم با چنین تصاویری بیشتر برخورد کنیم.

خوزستان که بواسطه جاذبه های منحصر بفرد طبیعی و تاریخی و گردشگری یکی از قطب های قوی گردشگری در ایران بزرگ است همه ساله در ایام نوروز میزبان میلیون ها مسافری است که ازاقصی نقاط میهن اسلامی و همچنین توریست های خارجی  به این استان طلایی سفر می‌کنند.

بر این اساس جمعیت هلال احمر خوزستان در راستای سیاست های ابلاغی جمعیت مرکز با بسیج تمامی امکانات در دو حوزه امداد و نجات و معاونت جوانان به استقبال بهار و میهمانان نوروزی استان می رود و اقدامات گسترده ای با هدف فراهم سازی شرایطی مناسب و مطلوب برای پذیرایی شایسته از میهمانان نوروزی استان به اجرا در آمده است. باهم پای صحبت های مدیر عامل و معاون جوانان جمعیت هلال احمر استان و جمعی از مسافرین عزیز که به این استان زیبا سفر کرده اند بنشینیم.

 

آموزش و توانمند سازی جوانان از نقاط عطف انسجام جامعه ای اجتماع محور

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان، ضمن بازدید از پایگاه های ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی شهرستان اندیمشک ، دزفول به برنامه ریزی و آموزش مناسب برای جوانان در راستای ایجاد انسجام اجتماعی تاکید داشت

دکتر علی خدادادی با اشاره به پتانسیل نیرو و توان جوانی گفت: تجربه ثابت کرده است هرچه برای فکر و توان جوانان وقت بیشتری نهادینه کنیم، نتیجه بهتری را در جامعه آماری شاهد خواهیم بود چرا که جوانان ما همیشه با سرانجام دادن کارهایی بزرگ و دور از تصور ذهن به نحو احسنت توانسته اند توان خود را به نمایش بگذارند، نمونه بارز این صحبت نتیجه گیری موفقیت جبهه هشت سال دفاع مقدس توسط جوانان می باشد.

وی با قدردانی از تلاش و زحمات جوانان برای خدمت گذاری در ایام نوروز اظهار کرد: در ایام نوروز جوانانی می بینم که تمام شور و اشتیاق و وقت خود را برای خدمت گذاری در گرمای طاقت فرسا می گذارند که این خود نوید شعار “ما میتوانیم” با بهره مندی از منابع انسانی با دورنمای افق ۲۰ ساله ای برای آینده جامعه در بخشهای عمرانی و مختلف ترسیم کنیم.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر خوزستان با اشاره به نقش مهم و معنوی شهدا در شهرستان های استان افزود: جوانان با تاسی از شهدا میتوانند قدم های موثری برای آبادانی جامعه بردارند چرا که شهدای دفاع مقدس با پایان دادن رسالت خود جامعه ایی خود محور رقم زدند پس می توان گفت با رسالت دادن به هدف، موجب نتیجه موثر به حرکت ها و فعالیت ها می شود.

دکتر خدادادی با اشاره به نگاه به جوانان در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها باید نگاه مداخله جویانه ای باشد تصریح کرد :  نقش اصلی برنامه های آینده جمعیت هلال احمر ، جوانان ما هستند و باید برای دستیابی به این برنامه تلاش ها و تصمیمات و نظرات جوانان در این خصوص راهبرد اصلی ما باشند. و نگاه ما به جوان امروزی نگاهی نقش آفرین و احترام آمیزی باشد.

وی در پایان فرصت خواهی برای جوانان گفت :  طرح های ابتکاری که امسال در پایگاه های ایمنی و سلامت شاهد بودیم این ها خود نشان دهنده فرصت های فکری و اجتماعی برای قشر جوانان پر استعداد و توانمند می باشد که باید بیش از پیش زمینه ها و فرصت ها را برای آنان فراهم کرد.

 ‌

بهره مندی ۸۰ هزار مسافر از خدمات فرهنگی آموزشی و امدادی جوانان هلال احمر در طرح ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی ۹۷ 

معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر خوزستان گفت: ۸۰ هزار نفر از ابتدای طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران تا ۱۵ فروردین ماه ۹۷ از خدمات فرهنگی امدادی و آموزشی جوانان هلال احمر استان بهره مند شدند.

علی پهلوان افزود: هجدهمین طرح ملی ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی با مشارکت ۳۰۰۰ نفری و حضور حداکثری اعضای جوانان جمعیت هلال‌احمر خوزستان صورت گرفت.

وی در خصوص مشارکت کانون های هلال احمر در این طرح، گفت: از شاخه ازادجوانان ۱۷۸۹ نفر، کانون های دانشجویی ۴۵۸ نفر، کانون های دانش اموزی   ۳۲۲ نفر ، کانون های طلاب ۱۰ نفر،  کانون های روستایی ۳۸۲ نفر و از کانون غنچه ها ۲۴۲  نفر در روند اجرای طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی هلال احمر خوزستان مشارکت کردند.

معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر خوزستان بیان کرد: خوزستان با توجه به موقعیت جغرافیایی خود داری هوای چهار فصل خود یعنی گرما و سرما و خنک و  معتدل را داراست با این وجود در نقطه نقطه استان جوانان خوزستان با وجود شرایط جوی نامساعد به مسافرین نوروزی خدمت رسانی کردند.

پهلوان ادامه داد:  ۶۷۳۹۹ نفر در پست های ثابت،۹۵۷۶ نفر در پست های سیار از خدمات هلال احمر بهره مند شدند و  ۹۰۱۷ نفر به ایستگاه سلامت،۹۷۸۱نفر از فضای دوستدار کودک، ۴۱۳۵ نفر از خیمه نماز استفاده کردند و ۸۹۶۱ نفر هم به پویش  نه به تصادفات جاده ای پیوستند.

وی گفت: طرح ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی فرصتی است برای جوانان که مسئولیت پذیری اجتماعی را درک و همچنین اجرا نمایند.

بر اساس این گزارش، طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی هر سال در ایام نوروز توسط جمعیت هلال احمر با هدف ارائه خدمات به مسافران نوروزی و از طریق برپایی پست ها و پایگاه های امداد و نجات ثابت و سیار نوروزی اجرا می شود.

به منظور دریافت دیدگاههای مسافران و میهمانان نوروزی استان شایسته دیدیم به ضرورت مجال تنگ از دیدگاههای  مراجعین طرح ملی ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی در ورودی شهرستان های استان به مختصر گزارشی را تقدیم شما خوانندگان ارجمند می نماییم.

 

اقدامات جوانان هلال احمر در ابتدای شهر ها، حرکت مثبت برای مسافرین نوروزی

سارا معصومی یکی از میهمانان کرمانشاهی استان خوزستان در اندیمشک است که برای دریافت اطلاعات مورد نیاز خود به این پست راهنمایی مسافرین نوروزی مراجعه کرده است.

دریاچه سد دز اندیمشک : منظره زیبای دریاچه سد دز در واقع در منطقه حفاظت شده چهل پا در دل کوه‌های تنگوان رشته کوه زاگرس قرار دارد و گردشگران در کنار سکونت در یک جزیره زیبا که پر است از درختان بادام کوهی، کنار، بلوط و انجیر، از دیدن منظره کوهستان و تنفس هوای دل‌انگیز آن هم تجربه بی‌نظیری از طبیعت خوزستان کسب می‌کنند.

از او در ضرورت اجرای طرح راهنمایی مسافرین نوروزی از سوی جمعیت هلال احمرسوال می شود و اینگونه جواب می دهد: اقدامات جوانان هلال احمر در ابتدای شهر ها واقعا حرکت مثبت برای گمراه نشدن مسافرین نوروزی می باشد.

او می گوید: در تمامی طول مسیر و درمبادی ورودی شهرها،‌ پایگاهها، کانکس ها و چادرهای مربوط به جمعیت هلال احمر به چشم می خورد که این وضعیت نشان دهنده برنامه ریزی درست واستفاده از همه ظرفیت ها برای اجرای اینگونه طرح ها و ارائه خدمت به شهروندان است که خود نشان دهنده حامی بودن هلال احمر از هموطنان می باشد.

 

علاوه بر خدمت رسانی، ادب و احترام جوانان هلال احمری ستودنی است

علیرضا قائمی مهمان شیرازی استان خوزستان در شهرستان شوشتر است که برای راهنمایی به جاذبه های گردشگری مراجعه کرده است.

سازه‌های آبی شوشتر؛ سازه های آبی شوشتر که با نام آبشارهای شوشتر نیز شناخته می شود، مجموعه‌ای از بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال ها و تونل های بزرگ است که سیستمی عظیم و به هم پیوسته برای هدایت آب است.

این میهمان شیرازی می گوید: یکی از مهمترین های خدمت رسانی در چارت سازمانی ارائه خدمت به مردم، برخورد توام با ادب و احترام جوانان  هلال احمری است که واقعاً شایسته تقدیر و ستایش است.

وی در خصوص علت مراجعه خود به پست راهنمایی مسافران نوروزی می‌گوید:‌ اطلاعاتی  در خصوص اماکن تاریخی، اقامتی و مناطق سیاحتی استان خوزستان به ویژه شوشتر می خواستم که در قالب این بروشورها و ویژه نامه بسیار خوبی که جمعیت هلال احمر خوزستان تهیه کرده در اختیارم قرار گرفت؛ آنهم با برخورد و متانت و گرمی و مهربانی و من از همه این عزیزان بی نهایت سپاسگزارم و قطعا از خداوندمنان عاقبت بخیر این عزیزان را خواهانم.

 

ایجاد کمپین ملی نه به تصادفات جاده ایی، اطمینان خاطری و قول گرفتن پر مهری از جانب بچه های خوب هلال احمر

جانباز تهرانی مهمان نوروزی خوزستانی در شهرستان ماهشهر که برای دیدن یاران شهید خود به این خطه پهناورسفر کرده بود  به کمپین ملی نه به تصادفات جاده ایی پیوست.

بندر ماه‌شهر یکی از بنادر مهم استان خوزستان بوده و از لحاظ صدور نفت اهمیت خاصی دارد. با احداث واحد بزرگ مجتمع شیمیایی در بندر امام خمینی بیش‌از‌پیش بر اهمیت و اعتبار شهرستان بندر ماه‌شهر افزوده شده است. صنایع سبک مانند صنایع غذایی چوب و وسائط حمل و نقل از دیگر صنایع شهرستان هستند. عمده‌ترین معدن این شهرستان نفت و گاز بوده که نفت عمده ترین صادرات منطقه را تشکیل می دهد.

او با بیان اینکه وجود پایگاههای هلال احمر با پرچم سفید سبب اطمینان خاطر هر ناظر و بیننده می شود گفت: حضور جمعیت هلال احمر در طول مسیر سفر بسیار چشمگیر بوده است و فعالیتی که خدمت رسانی آنها را جذاب تر کرده گسترش مهر آنها با ایجاد کمپین نه به تصادفات جاده ایی بوده است که خود نشان دهنده اهمیت سلامت هموطنان برای جمعیت هلال احمر می باشد

وی افزود: متاسفانه هنوز بسیاری از مردم اطلاعات کامل و جامعی از کارکردهای متنوع جمعیت هلال احمر ندارند از این رو ضروری است عرصه های مختلف خدمت رسانی این تشکیلات عام المنفعه از طریق رسانه های ملی و جمعی به مردم معرفی و همچنین چگونگی ورود شهروندان بعنوان داوطلب به این سازمان تبیین شود.

 

هلال احمرها به ازای خدماتی که ارائه می دهند چشمداشت مادی ندارند اما اجرشان نزد خداوند محفوظ است

رضا غیبی، دیگر میهمانان نوروزی استان خوزستان در شهرستان شوش است که جهت اقامه نماز به خیمه نماز ایجاد شده در کنار این پست مراجعه کرده است.

آرامگاه دانیال نبی، قلعه و زیگورات چغازنبیل شوش : دانیال، پسر یوحنا پیامبری است که نسب‌ وی به یهودا فرزند یعقوب نبی می‌رسد. آن‌چه بیش از همه محل استناد و توجه است، حضور وی در شهر باستانی شوش و در ‌‌نهایت وفات او در همین مکان است و قلعه‌ی شوش قلعه‌ای است که توسط ژاک دمورگان فرانسوی برای سکونت باستان‌شناسان فرانسوی در نزدیکی آرامگاه دانیال نبی در شوش بر روی تپه‌ای تاریخی بنا شد و نای عظیم معبد پنج طبقه “زیگورات چغازنبیل” در اطراف شوش هم اکنون یکی از بناهای عظیم خاورمیانه است که با دیوارهای تو در تو و هزاران خشت و آجر بر تپه‌ای بنا شده و کتیبه‌های آجرین با خط میخی عیلامی قدمت این بنا را آشکار می‌سازد.

وی با  تقدیر از تلاش جمعیت هلال احمر استان می گوید:‌ ابتکار برپایی خیمه های نماز اقدام بسیار پسندیده ای بود که در کنار پست های راهنمایی مسافران نورورزی ایجاد شد.

او در خصوص کیفیت ارائه خدمات به مراجعین پست های راهنمایی مسافرین می گوید:‌ خدا به همه این جوانان توفیق دهد که در این ایام نوروز که همه در حال تفریح و سیاحت هستند آنها مشغول خدمت به مردم هستند.

وی می افزاید: می دانم بچه‌های هلال احمری به ازای خدماتی که ارائه می دهند هیچ چشمداشت مادی ندارند اما مطمئن هستم اجرشان نزد خداوند محفوظ خواهد ماند.

غیبی همچنین حضور هلال احمر را در طول محورهای مواصلاتی استان چشمگیر توصیف کرد و افزود: من هر سال در ایام نوروز با کاروان های راهیان نور به استان خوزستان می آیم، به نظرم امسال حضور بچه های هلال احمر پر رنگ تر شده است. به هر حال به همه این عزیزان خدا قوت و خسته نباشید می گویم.

 

ایستگاه های کودک علاوه بر آموزه های کودکانه و پر کردن اوقات فراغت بهانه ای برای استراحت والدین در طول سفر

میلاد رهاورد از قم از دیگر میهمانان خوزستانی در شهرستان شادگان است که به پست دوستدار کودک مسافرین نوروزی مراجعه کرده است

تالاب بین المللی شادگان: تالاب بین المللی شادگان و طبیعت بکر و دلفریب آن، سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می کند و به ونیز ایران معروف است. پهنه آبی گسترده ای که جور و ستم بی آبی و خشکسالی هم نتوانسته لبخند را از لبانش برباید و با همین پسابهای نیشکر نیز به روی هموطنان و مسافران نوروزی لبخند می زند. این رضایتمندی را در خنده و جیغ های شادی مسافران را می تواند به وضوح دید.

رهاورد با مطلوب توصیف کردن حضور جمعیت هلال احمر در طول محورهای مواصلاتی و مبادی ورودی شهرها می گوید: به نظر من طرح ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی یکی از بهترین طرح هایی است که از سوی جمعیت هلال احمر به اجرا در می آید . چرا که این کار در تسهیل فرآیند سفر و بهره وری بهینه از اوقات فراغت نوروز بسیار موثر است.

وی می گوید: ایستگاه های کودک علاوه بر آموزه های کودکانه و پر کردن اوقات فراغت بهانه ای برای استراحت والدین در طول سفر می باشد که این خود نشان دهنده اهمیت هلال احمر بر ایمنی و سلامت هموطنان در طول سفر های نوروزی می باشد.

این میهمان قمی می افزاید: مطمئن هستم مردم بدرستی قدردان تلاش های ارزنده و بی شائبه پرسنل خدوم جمعیت هلال احمر هستند.طراحی و پیاده سازی: راد رایانه