| سه شنبه 25 تیر 1398   | |
 

سؤال اینجاست: رقیب های رفیق یا رفیق های بی رقیب؟ تنها رقابتی که رفاقت می‌شود!

سؤال اینجاست: رقیب های رفیق یا رفیق های بی رقیب؟ تنها رقابتی که رفاقت می‌شود!

گزارشی از برگزاری مرحله استانی مسابقات رفاقت مهر هلال احمر خوزستان در بخش خواهران

مرجان یعقوبیان| جوانی یک دوره با ارزش در زندگی است، دوران حساس و سرنوشت ساز و تعيين كننده ى شخصيت فرد و سعادت و شقاوت هر کس در این دوره شکل می گیرد و در آخر دوستی هایی شکل می گیرد که گاهی تا سال ها ماندگارند. از سوی دیگر برای به انجام دادن یک فعالیت ویژه باید بیش از یک نفر مشارکت داشته باشد. طبعا در دنیای امروز که سرعت از شرایط اساسی اکثر فعالیت ها محسوب می‌شود بسیاری از کارها را باید به صورت گروهی انجام داد. کار گروهی زمینه های کاربردی قابل ملاحظه ای دارد و می‌توان گفت رفاقت مهر از معدود فعالیت‌های تربیتی و آموزشی است که به منظور کشف، رشد و شکوفایی استعدادهای فرهنگی، علمی و امدادی و افزایش سطح آگاهی اعضا سازمان جوانان هلال احمر از طریق ایجاد انگیزه بیشتر و رقابت سالم تر با هدایت و نظارت معاونت دانشجوئی و جوانان سازمان طرح ریزی و اجرا می‌شود.

 

مهرورزی، صلح و دوستی همه جا برای همه

از همان دقایق نخستین ورود تیم های شهرستانی مسابقات رفاقت مهر جمعیت هلال احمر خوزستان به اردوگاه حضرت ولیعصر(عج) اندیمشک، حال و هوای عجیبی در بین اعضا که با انگیزه های فراوانی آمده بودند تا با تکیه بر مهارت هایشان در این رقابت از دیگر هم استانی های خود را برای رسیدن به مرحله کشوری پیشی گیرند، پیچیده بود. در این دوره از مسابقه ها، هر تیم در سه گروه مهروز، صلح و دوستی در آیتم های احیای قلبی ریوی، آتل بندی، بانداژ، حمل مصدوم بدون تجهیزات، حمل مصدوم با برانکارد، تریاژ اولیه، ارزیابی صحنه مصدوم، اسکان اضطراری و زبان انگلیسی با هم به رقابت پرداخته وکار گروهی را معنا بخشیدند.

 

دوستی و مهربانی سرلوحه ماست!

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر خوزستان هدف اصلی از برگزاری این دوره از مسابقات رفاقت مهر را ایجاد حس تعامل و همدلی، تقویت رفاقت و کار گروهی، غنی‌سازی اوقات فراغت و افزایش مهارت اعضا می داند و می گوید: این گونه برنامه ها باعث ایجاد زمینه های دوستی و مهربانی در بین جوانان در نقاط مختلف استان، پرورش روحیه تلاش، تعهد و کار دسته جمعی و داوطلبانه می شود. همچنین اعضای جوان می توانند با شناخت، رشد، پرورش و هدایت استعدادهای بالقوه خود به مراحل بالاتر صعود کنند. از سوی دیگر تقویت انگیزه های اعضا، ایجاد شخصیت متعادل با توجه به علایق و نیازمندی های متفاوت در راستای اعتلای فرد و جامعه از دیگر اهداف مهم این مسابقات است چرا که حضور جوانان سبب رشد و پویایی جمعیت هلال احمر شده و شور و انگیزه آنان سبب خدمت رسانی مطلوب به مردم می شود.

 

امداد رسانی در مسابقات امدادی، چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

یکی از شرکت کنندگان می گوید:  شب اول بعد از آزمون کتبی یکی از اعضای  تیم سوسنگرد دچار افت شدید فشار و قندخون شده بود، بطوری که سرگیجه و عدم تعادل مانع از ایستادن او می‌شد! بعد از بررسی و ارزیابی اولیه و علائم حیاتی به همراه 2 نفر از مسئولین با آمبولانس به بیمارستان امام علی(ع) اندیمشک منتقل شد و بعد از ویزیت پزشک مربوط و احیای حال فرد به اردوگاه بازگشتند. رسیدگی سریع و به موقع و توجه به حال وی  یکی از درسهایی بود که برای ما بیش از پیش مهم و قابل لمس شد، چرا که ما به آنجا رفتیم تا خود را محک بزنیم و جواب پس بدهیم تا در مواقع ضروری  و به درستی یاری رسان باشیم. چیزی که در باورمان نمی‌گنجید این حجم از احساس نوعدوستی و احساس همدردی و یاری و بچه ها نسبت به این موضوع و علی الخصوص مصداق بارز  این بود که: بنی ادم اعضای یک پیکرند بود!

 

حضور پرشور و نشاط بچه ها از آزمون تا گرمای بلالی

هر چه از شور و نشاط حاکم در فضای اردوگاه و مهرو محبت  رفاقت های ناب  بگویم کم است، چرا که  هیچکدام نمی‌تواند بیانگر این همه ذوق و شوق نهفته در وجود بچه هایی که درکنار هم آزمون دادند و به رقابت پرداختند بعد هم انگار که نه انگار با شوخی و خنده، بلال کباب کردند و چای داغ نوشیدند! وجود و لزوم ایجاد حس شادي در روحیه جوانان زندگي را خوشايند مي سازد و اشتياق آنها براي پرداختن به فعاليت هاي اجتماعي را آسان می‌کند. به طور خلاصه مي توان گفت شادي به طور مطلق امكان پذير نيست و هر انساني مطابق جهان بيني و انديشه هاي خود اگر به چيز هاي مورد علاقه اش برسد در خود احساس شادي مي كند. شادي و نشاط نه تنها بر روح و روان انسان، بلکه بر جسم او نيز تأثير مي گذارد. از نگاه اجتماعي، نيز شادماني، قلب ها را به يکديگر نزديک و ترس، نگراني، ناکامي و بدگماني را بي اثر مي کند، دين مقدس اسلام نيز که تأمين کننده صلاح دنيا و آخرت آدمي است، شادي هاي مناسب و حلال را تأييد مي کند و پيروانش را از افسردگي و بي حالي برحذر ميدارد.

 

حکایت دوستی همچنان باقیست!

این دو روز از لحظه آغاز پذیرش تا اختتامیه و اهداء جوائز به 3 تیم برتر استان از بین 18 شهرستان شرکت کننده که تیم های دزفول، مسجدسلیمان و اهواز به ترتیب اول تا سوم شدند، به سرعت گذشت و خاطراتش در ذهن و قلب اعضا و مستندات جمعیت هلال احمر خوزستان ثبت شد، اما به گمان من باز هم چیزی بیش از این ها برایمان به یادگار ماند، دوستی هایی با فاصله از راه دور یا خنده هایی از ته دل در یک جمع و شب خودمانی بود. مهم این بود که در عین رقابت، رفاقت کنیم و در این صحنه گرد و گردان زندگی که جز خوبی و نام نیک نمی‌ماند، امتحان شویم چرا که رفاقت مهر از  آن دسته فعالیت‌های تربیتی و آموزشی است که به منظور کشف، رشد و شکوفایی استعدادهای فرهنگی، علمی و امدادی و افزایش سطح آگاهی اعضا سازمان جوانان هلال احمر از طریق ایجاد انگیزه بیشتر و رقابت سالم تر با هدایت و نظارت معاونت دانشجوئی و جوانان سازمان طرح ریزی و اجرا می‌شود.

امید است جوانان بیش از پیش  در اجرای فعالیت های داوطلبانه و بشر دوستانه صلیب سرخ و هلال احمر مشارکت داشته باشند و در برنامه ریزی و هدایت برنامه ها نقش مهمی ایفا کنند. همچنین به گفته مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان می‌توان با بالا بردن سطح ظرفیت های کاری و سهم جوانان، در آینده به ترقی و انکشاف کشور امیدوار باشیم زیرا بدون در نظرداشتن نقش جوانان در کشور قادر نخواهیم شد که وطن را به سوی تعالی بکشانیم.

رفاقت مهر

ارسال به دوستاننام فرستنده:
ایمیل فرستنده:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده:


 
mail print pdf doc
0
rate rate
0

تاریخ: پنج شنبه 19 مهر 1397     بازدید ها: 616     دسته: جمعیت استان     
تا کنون نظری ثبت نشده
نام
متن نظر

کد امنیتی:
captcha
طراحی و پیاده سازی: راد رایانه