| جمعه 9 اسفند 1398   | |
 
سه شنبه 09 مهر 1398
کد خبر: 6695
تعداد بازدید: 125

حمایت های مردمی از سیل زدگان از مرز 2000 میلیارد ريال گذشت و این اعتماد عمومی یک نقطه قوت برای جمعیت هلال احمر است

حمایت های مردمی از سیل زدگان از مرز 2000 میلیارد ريال گذشت و این اعتماد عمومی یک نقطه قوت برای جمعیت هلال احمر است

حمایت های مردمی از سیل زدگان از مرز 2000 میلیارد ريال گذشت و این اعتماد عمومی یک نقطه قوت برای جمعیت هلال احمر است

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر خوزستان ،دکتر علی خدادادی در ابتدای جلسه مجمع عمومی جمعیت هلال احمر استان خوزستان بیان کرد:جا دارد یاد همه ی شهدای عزیزمان،شهدای 8سال دفاع مقدس وشهدای مدافع حرم را گرامی داشته وضمن تبریک روز آتشنشانی و ایمنی به آتشنشانان عزیز کشور و به ویژه عزیزان آتش نشان استان خوزستان ، جا دارد یادی کنیم از شهدای خدمت ،کسانی که در عرصه های خدمت به مردم ،جان خود را فدا می کنند واینان کمتر از شهدا نیستند و قطعاً تلاش، جدیت و رشادتی که به خرج می دهند نزد باری تعالی مد نظر خواهد بود.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان با تشریح فعالیت های این جمعیت در سال جاری به خصوص حوادث غیر مرقبه ی رخ داده در استان خوزستان افزود: سال جاری سال پر حادثه ای برای جمعیت هلال احمر بود و  بحران هایی از قبیل سیل و زلزله را پشت سر گذاشته ایم و برنامه های  بزرگ دیگری را درپیش رو داریم  که می توان  در این بین به طرح امداد ونجات در اربعین حسینی اشاره کرد . جمعیت هلال احمر مثل سال های گذشته ولی با نگاهی تخصصی تر و در دو حوزه برون مرزی و فرا مرزی خدمت گذار زائرین حضرت اباعبد الله (ع)بوده و از این فرصت واجر معنوی پیش رو  واین حرکت بزرگ فرهنگی که شاید بزرگترین حرکت فرهنگی جهان باشد بهره مند شویم.

وی در ادامه افزود: همانگونه که مقام معظم رهبری نیز فرمودند اربعین تبدیل به یک حرکت بین المللی شده و پیام امام حسین (ع) که پیام آزادگی وآزاد مردی است خود یک پیام جهانی وبین المللی بود که همه ی کسانی که در گذشته وآینده با این پیام آشنا شده  و یا آشنا خواهند شد قطعا به عنوان یک الگو ،این رفتار و منش را می پذیرند. گاندی شاید بارزترین مثالی باشد که شیوه و منشش با اقتباس از رفتار و منش امام حسین (ع) برگرفته شد و توانست یک حرکت بزرگ انقلابی را شکل داده و از این ظرفیت و پشتوانه فرهنگی بهره گیرد.

دکتر خدادادی اربعین را فرصتی برای افزایش سرمایه اجتماعی جمعیت هلال احمر برشمرد وگفت: وقتی نجاتگران این جمعیت در این تجمع میلیونی به ارائه خدمت می پردازند مردم نیز با جمعیت هلال احمر آشنا شده و ضمن اعتماد به آن، در حوادث  نیز یاری گر هلال احمر خواهند بود.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان در بخش دیگری از سخنان خود افزود:خوشبختانه حمایت های مردمی از سیل زدگان از مرز 2000 میلیارد ريال گذشت و این اعتماد عمومی یک نقطه قوت برای جمعیت هلال احمر محسوب می شود که اگر این اعتماد وحمایت نمی بود و ما تنها بر توان جمعیت متکی بودیم شاید نمی توانستیم یک درصد از جمعیت متاثر از سیل را حمایت کنیم حال اینکه با لطف و حضور مردم در امر جمع آوری کمک های مردمی پوشش صد در صدی حاصل شده است و این انسجام ملی برگ افتخاری برای جمعیت هلال احمر رقم زد.

وی با بیان اینکه مدیران باید دردآشنا بوده و مخصوصاً در این برهه ی زمانی که مردم در فشار اقتصادی و معیشتی به سر می برند از احوالشان با خبر باشند، به ویژه از احوال مردم ساکن در مناطق حاشیه ی شهرها و یا مناطق کمتر برخوردار افزود: مبادا رفتار وعملکردی داشته باشیم که نشان از اشرافی گری داشته و آسیبی به اهداف و نیاتمان در روزهای اول شکل گیری نظام وانقلابمان که مد نظرامام ،شهدا و مقام معظم رهبری بود بزند. ساده زیستی را سرلوحه کار قرار دهیم تا مردم حس کنند مسئولین نیز مثل آنها زندگی می کنند و این صداقت واعتماد در دل آنها باقی بماند که شدیداً به آن نیازمندیم.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان با تشکر از همه ی اعضای شورای اجرایی شهرستان ها  که دلسوزانه در بحران سیل حمایت وتلاش به خرج دادند بیان کرد: این افتخاری برای جمعیت هلال احمر است که در هر دوره ای تعدادی از عزیزانی که دارای جایگاه اجتماعی والایی هستند در این عرصه حضور پیدا کرده وباعث هم افزایی در این جمعیت که متعلق به همه ی عزیزان است می شوند تا ما را در این امر مساعدت و یاری نمایند.ما هم باید به عنوان یک حلقه وصل بین توان توانمندان ونیاز نیازمندان  نقش تسهیل گری  خود را به خوبی ایفا  کنیم . یکی از نیازهای جدی جامعه نیاز به آموزش پیشگیرانه و کاهش ضریب خطر پذیری است .این ضریب امروز حدود 8 از 10 است وباید این عدد به 2 تقلیل پیدا کند چرا که بسیاری از حوادث  ناشی از عدم آموزش کافی و تصمیم گیری های غیر کارشناسی و نگاه سیاسی به امور  است و ما میراث دار تصمیمات غیرکارشناسی و شاید اشتباه هستیم. به عنوان مثال لوله کشی گاز در منازل که هر چند وقت شاهد انفجار گاز و به تبع آن تلفات انسانی و خسارات مالی فراوان هستیم و می بایست در دراز مدت با توجه به فرسودگی خطوط انتقال گاز برای کاهش مخاطرات این تهدید چاره ای اندیشید.

در این راستا باید به بحث تاب آوری که دارای اهمیت فراوانی است توجه جدی داشت زیرا امکان تغییر در زیرساخت ها وجود ندارد و معابر در زمان وقوع حوادث مسدود شده و دسترسی به منطقه آسیب دیده مشکل خواهد بود.

یکی دیگر از موارد آمار غریق در استان خوزستان است که با  میانگین سالانه بالای 100 نفر فوتی بالاترین آمار این نوع مرگ ومیر را در کشور به خود اختصاص داده است.البته خوشبختانه تلاشی که توسط نجاتگران جمعیت هلال احمر برای مثال در شهرستان شوشتر صورت گرفت 40 نفر از مرگ حتمی ناشی از غریق نجات یافته اند و این اقدام بزرگ و مثبتی است و انشاء الله با اجرای طرح سالم سازی ساحل شاهد کاهش این آمار در استان باشیم

در کنار آموزش های همگانی و آموزش های تخصصی باید به افزایش فضیلت های اعضا و امدادگران با آموزش های مستمر و رفع مشکلات این عزیزان پرداخت و این امر مهم با راه اندازی ستاد رفاهی و برنامه ریزی جهت پرداخت به موقع حق ماموریت امدادگران در دستور کار است.

وی در بحث توسعه زیر ساخت ها هم از بعد نیروی انسانی و هم از بعد لجستیکی و منابع مالی تصریح کرد کاری های خوبی صورت گرفته و فرصت های خوبی نیز پیش روی جمعیت قرار دارد.

دکتر خدادادی در پایان ضمن تشکر مجدد از همکاری و همدلی اعضای شوراهای اجرایی شهرستان ها ابراز امیدواری کرد با زمینه سازی مناسب در آموزش های پیشگیرانه و تخصصی ، به کار گیری تجهیزات مدرن از جمله بحث پهبادی که استان خوزستان پیشرو در این زمینه است  و استفاده از نیروی انسانی متخصص ومتعهد در کاهش خطر پذیری تاثیر گذار بوده و جمعیت هلال احمر خوزستان به عنوان یک قطب در حوزه های  گوناگون کشور شناخته شود.

 طراحی و پیاده سازی: راد رایانه