| جمعه 24 آبان 1398   | |
 
چهار شنبه 24 مهر 1398
کد خبر: 6819
تعداد بازدید: 50

نشست هماهنگی کمیته امداد ونجات اربعین حسینی هلال احمر خوزستان با حضور سرپرست معاونت عملیات سازمان امداد ونجات کشور برگزار شد

نشست هماهنگی کمیته امداد ونجات اربعین حسینی هلال احمر خوزستان با حضور سرپرست معاونت عملیات سازمان امداد ونجات کشور  برگزار شد

 

نشست هماهنگی کمیته امداد ونجات اربعین حسینی هلال احمر خوزستان با حضور سرپرست معاونت عملیات سازمان امداد ونجات کشور  برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان خوزستان ،دکتر علی خدادادی ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی،اربعین را فرصتی چند وجهی پیش روی جمعیت هلال احمر دانست که با سایر ماموریت های امدادی این جمعیت متفاوت است

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان گفت: درحوادث مشکلات روحی آسیب دیدگان از حوادث و بعضاً مطالبات ناشی از آن وجود دارد اما در اربعین که یک حرکت فرهنگی ومعنوی است شاهد شور و عشق مردم هستیم و بهترین فرصت را برای ارائه خدمت به مردم و افزایش سرمایه های اجتماعی مهیا می سازد ، بُعد دیگر نیز خدمت به زائرین حرم حضرت ابا عبدالله (ع) است که اجر وثواب فراوان خواهد داشت.خدمت در این راه هم باعث تهذیب نفس شده وهم تاثیر مثبت بسیار بر روحیه  افراد دارد.

وی افزود اربعین یک دانشگاه برای جوانان است که در آن هم فعالیت های بشردوستانه تمرین می شود و هم تجربه اندوزی برای آینده جمعیت را در پی خواهد داشت. لذا از فرصت اربعین باید نهایت استفاده در جهت کسب تجربه و ارائه خدمت نوع دوستانه در فضایی معنوی صورت گیرد.

دکتر خدادادی بیان کرد: باید در این زمینه تلاش مضاعف صورت گیرد تا نیازهای مراجعه کنندگان تا حد امکان مرتفع و اقناع شوند که این مهم  با برخورد مناسب میسر بوده و ضمن تاثیرگذاری، بستری را برای جذب حداکثری آنان در قالب اعضای داوطلب و افزایش سرمایه اجتماعی جمعیت فراهم می کند.

 

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان اظهار کرد: تجربه ی سالهای قبل ،تجهیزات لجستیکی،نیروی انسانی ،توان حوزه بهداشت ودرمان و تعامل درون بخشی وفرابخشی با سایر دستگاه ها و همچنین استقرار 33 پایگاه ثابت وموقت زمینه خدمت به کاروان عظیم اربعین حسینی(ع) را محیا ساخته است.

دکتر خدادادی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: جمیع نیروهای جمعیت هلال احمر با تجربه ، با صلابت، علاقه مند و متعهد به کار هستند و این مجموعه نیاز به حمایت وپشتیبانی دارد که ضرورت دارد پویایی و چابکی در حوزه امداد ونجات مد نظر و در اولویت قرار گیرد.

وی ابراز امیدواری کرد با حمایت جمعیت هلال احمر مرکز  این امر تحقق یافته و بتوانیم در پیشگاه مردم شریف استان وکشور روسفید و در مقابل شهدای عزیزمان پاسخگو باشیم.

درادامه جلسه نیز سرپرست معاونت امداد و نجات خوزستان ضمن تشکر از حضور سرپرست معاونت عملیات سازمان امداد ونجات کشور و تلاش شبانه روزی همکاران حوزه امداد ونجات جمعیت هلال احمر استان خوزستان با اشاره به اینکه مرزهای استان خوزستان انتخاب بیش از 50 درصد از زائرین کشورمان در اربعین حسینی و بخش وسیعی از زائرین سایرکشورهاست گفت: این مسئله طلب می کند جایگاه جمعیت هلال احمر استان خوزستان از لحاظ تجهیزاتی و پایگاهی ملی و بین المللی تعریف شود.

وی با اشاره با آمار مراجعه کنندگان از 13 مهر ماه تا کنون افزود:در مرز شلمچه تعداد تست قند خون و فشارخون:  7568 نفر،تعداد درمان سرپایی: 8783 نفر وانتقال به مرکز درمانی: 47 نفر بوده است ودرمرز چذابه نیز تعداد تست قند خون و فشارخون:  3162 نفر، تعداد درمان سرپایی: 5186 نفر و انتقال به مرکز درمانی: 30 نفرگزارش شده است.

جمع کل خدمات در دو مرز و سایر پایگاه های ثابت بین شهری نیز تعداد تست قند خون و فشارخون:  11908 نفر، تعداد درمان سرپایی: 15385 نفر و انتقال به مرکز درمانی: 77 نفر به ثبت رسیده است.

علی پهلوان اظهار کرد: با توجه به اینکه استان خوزستان با اقلیم مختلفی که دارد قابلیت وقوع انواع بلایای طبیعی و انسان ساز را داراست و متاسفانه تجهیزاتی که تاکنون به استان واگذار شده بسیار ناچیز بوده و پاسخگوی نیاز امدادی و عملیاتی این استان نیست لذا این انتظار وجود دارد با نگاه مثبت در این زمینه شاهد افزایش توان لجستیکی حوزه امداد و نجات باشیم.

سرپرست معاونت عملیات سازمان امداد ونجات کشور نیز در ادامه این نشست ضمن تشکر از تلاش های صورت گرفته، به قانون جدید مدیریت بحران اشاره کرد و این قانون را شمشیر دولبه ی فرصت وتهدید مطرح کرد و گفت:با تصویب این قانون تکلیف جمعیت هلال احمر در حوادث روشن ومشخص شد و در ماده14 قسمت ب آمادگی و پاسخگویی به عملیات های نجات ،انتقال و اسکان اضطراری تعیین تکلیف شد.

سجادی افزود:یکی از سندهایی که ذیل این قانون در دست تدوین است سند ملی آمادگی وپاسخگویی به سوانح است که با طی مراحل آن دست جمعیت هلال احمر بازتر شده و چالش با سایر دستگاه ها به حداقل خواهد رسید لذا مشارکت هلال احمر در تنظیم سندهای بیرونی که ذیل این قانون است می تواند نقش فوق العاده ای ایفا کند.

وی در پایان با اشاره به برنامه های در پیش رو از جمله  نرم افزاری کردن بخش هایی از روند کار که تا امروز به صورت دستی انجام می گرفت ، طرح ساختار ساماندهی و سازماندهی تیم های عملیاتی ،برگزاری المپیاد های امداد و نجات و تدوین دستورالعمل های تیم های واکنش سریع،انبارهای امدادی، اسکان وتغذیه اضطراری و پایگاه های امداد ونجات، ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک بخش زیادی از دغدغه های حال حاضر در حوزه امداد و نجات مرتفع شود.

 طراحی و پیاده سازی: راد رایانه