| جمعه 12 آذر 1400   | |
 
یک شنبه 21 اردیبهشت 1399
کد خبر: 7678
تعداد بازدید: 577

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان: اگر مردم کرونا را جدی نگیرند با بحران بزرگی مواجه خواهیم شد/ کادر درمان خسته اند

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان: اگر مردم کرونا را جدی نگیرند با بحران بزرگی مواجه خواهیم شد/ کادر درمان خسته اند
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان: اگر مردم کرونا را جدی نگیرند با بحران بزرگی مواجه خواهیم شد/ کادر درمان خسته اند

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان خوزستان؛دکتر علی خدادادی مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان در نشست مطبوعاتی که به مناسبت هفته هلال احمر برگزار شد با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در خوزستان گفت: کادر درمان خسته اند و اگر مردم مسائل بهداشتی را رعایت نکنند با بحران‌بزرگی مواجه خواهیم شد، برای مصون شدن از این ویروس باید ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم واکسینه و یا مبتلا شوند در حالیکه در حال حاضر نیم درصد مردم مبتلا شده اند.

 دکترخدادادی همچنین اظهار کرد: جمعیت هلال احمر ایران یکی از توانمندترین جمعیت‌های هلال احمر دنیا، از نظر داوطلب، لجستیک و سازمانی است.

وی با اشاره به رویکردهای فرهنگی نظام اسلامی و نگاه ویژه به فعالیت‌های بشردوستانه جمعیت هلال احمر، افزود: جمعیت هلال احمر در جنگ هشت ساله دفاع مقدس، نقش پویا و فعالی داشت و در امدادرسانی و ارتباط اسراء با خانواده‌ها نقش مهمی ایفاء کرد. همچنین جمعیت هلال احمر در تامین نیازهای دارویی رزمندگان و پیگیری حل مشکلات‌شان نقش آفرینی داشت و امدادگران زیادی در آن مقطع زمانی به شهادت رسیدند.

دکترخدادادی بیان کرد: در حال حاضر جمعیت هلال احمر به یک سرمایه ملی و اجتماعی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی تبدیل شده و در حوزه‌های بین‌المللی نیز نقشی فعال و پویا را در بحران‌های جهانی ایفا  می کند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان با اشاره به دو حرکت فرهنگی حج و اربعین حسینی، تصریح کرد: جمعیت هلال احمر توانسته با ظرفیت‌سازی و حضور فعال در خدمات امدادی و پزشکی نقش مهمی داشته و به مجموعه بی‌بدیلی تبدیل شده که سایر مجموعه ها نمی‌توانند این خلاء را پر کنند 

وی با توجه به اهداف، اصول و معیارهای جمعیت هلال احمر، گفت: اساسنامه جمعیت هلال احمر مترقی‌ترین اساسنامه  است؛ هیچ اساسنامه‌ای مانند اساسنامه جمعیت هلال احمر به حفظ کرامت انسان، تسکین آلام، ترویج نوع‌دوستی و حمایت از سلامت انسان‌ها که اصول این جمعیت هستند، تاکید نکرده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان عنوان کرد: مهم‌ترین فاکتور جمعیت هلال احمر، سرمایه اجتماعی است. تمام ابزار و توان‌ ما به نیروهای داوطلب و سرمایه اجتماعی باز می‌گردد که باید از آن صیانت کنیم.

دکترخدادادی ادامه داد: سرمایه اجتماعی منجر به افزایش تاب‌آوری شده و می‌تواند در حوزه‌های مختلف به کار گرفته و به ما کمک کند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان با اشاره به دلیل معطوف شدن نگاه جمعیت هلال احمر به تاب‌آوری، گفت: به دلیل تنگناهای مالی و اعتباری که با آن روبرو هستیم، باید به تاب‌آوری روی آوریم. همچنین یکی از سرمایه‌های اجتماعی ما، رسانه است. که با اطلاع‌رسانی سریع می‌تواند به بهبودکمک‌رسانی  در بحران‌ها کمک کند. اگر رسانه‌ها به وظایف خود عمل نکنند، انتشار اخبار کذب افزایش می‌یابد و تشویش اذهان عموی ایجاد می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر در زمان بحران بتوانیم جذب داشته باشیم می توانیم نیروها را پای کار بیاوریم و افزایش رضایتمندی مردم ایجاد می شود؛ همچنین با پاسخ‌دهی به موقع و حضور سریع و مؤثر در حوادث باعث اطمینان خاطر مردم خواهیم شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان بیان کرد: در زمان سیل برای سرعت عمل بیشتر تصمیم گرفتیم خانه‌های هلال در روستا را تقویت کنیم؛ بنابراین برای کاهش خطرپذیری و حضور به موقع در عرصه، تشکیل خانه‌های هلال روستایی ضروریست این خانه های هلال می‌توانند زمیه‌ساز کاهش خطرپذیری و ارائه خدمات شود.

وی عنوان کرد: در حال حاضر آسیب‌های زیادی جوانان ما را تهدید می‌کنند که برخی از آن‌ها دشمن‌ساز هستند و برخی از داخل در حال شکل‌گیری هستند. اعتیاد، طلاق و بیکاری برخی از این آسیب‌های اجتماعی هستند. همچنین اگر فضای مجازی درست مدیریت نشود، می‌تواند آسیب‌زا باشد.

دکترخدادادی افزود: بخشی از فعالیت های جمعیت هلال احمر در حوزه جوانان در خصوص آسیب‌های اجتماعی است که در این راستا در برنامه 2020 صلیب سرخ  در این زمینه تاکید شده است و ما نیز با همکاری سایر نهادها در این زمینه اقدام کرده‌ایم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان با اشاره به اینکه افراد جامعه باید در حوزه امداد و نجات توانمند باشند، تاکید کرد: اگر میزان آمادگی و خطرپذیری بررسی شود، متوجه می‌شویم که میزان آمادگی جامعه ما 15 تا 25 درصد است که باید حداقل به 50 درصد برسد؛ همچنین ضریب خطرپذیری جامعه ما 8 از 10 است که باید 2 از 10 تقلیل یابد.

وی ادامه داد: در این راستا طرح دادرس(دانش‌آموز آماده در روزهای سخت) و طرح خادم (خانواده آماده در مخاطرات) در برنامه هلال وجود دارد. این طرح‌ها باعث افزایش آمادگی می‌شود. اگر جامعه آمادگی لازم را داشته باشد، در صورت وقوع حادثه‌ا ی برای فردی در روستاهای دور افتاده امکان کمک به او وجود دارد.

خدادادی عنوان کرد: امام‌خمینی(ره) و رهبر انقلاب معطوف به محرومیت‌زدایی و توجه به قشر مستضعف است، اما با وجود این خوزستان دومین استان حاشیه‌نشین کشور محسوب می‌شود و نیازمند توجه ویژه‌ای است. جمعیت هلال احمر با برنامه‌های توانمندسازی ، محرومیت‌زدایی و ایجاد مرکز حرکت‌های جهادی توانسته است در این زمینه نیز گام بردارد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان با بیان اینکه همکاری‌های فرابخشی می‌تواند نقش هم‌افزایی در ارائه خدمات داشته باشد، خاطرنشان کرد: اگر هماهنگی وجود نداشته باشد، انرژی ما هدر می‌رود؛
جمعیت هلال احمر خوزستان  علاوه بر تقویت زیرساخت‌ها و تامین نیروی انسانی به آموزش دوره‌های جت‌اسکی و تجهیز ناوگان موتوری اقدام کرده‌است؛ همچنین مجوز ایجاد 18 پایگاه امداد ونجات بین شهری اخذ شده که پنج پایگاه در سال گذشته تکمیل و راه‌اندازی شدند و پنج پایگاه دیگر در محورهای دهلاویه، مسجدسلیمان، لالی، امیدیه، باوی وشوش در حال ساخت هستند و انشاءالله به در آینده نزدیک راه اندازی خواهند شد.

وی با بیان اینکه ارائه خدمات پزشکی از دیگر فعالیت‌های جمعیت هلال احمر است، گفت: داروخانه جمعیت هلال احمر آخرین ایستگاه دردمندان است و سعی کرده‌ایم در زمینه تامین دارو و پرداخت هزینه‌هایی به بیماران صعب‌العلاج کمک کنیم؛ همچنین مرکز توانبخشی جمعیت هلال احمر خوزستان یکی از بی‌نظیرترین مراکز در کشور است و بسیاری از مراجعه‌کنندگان با پرداخت حداقل هزینه خدمات را دریافت می‌کنند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان تصریح کرد: در بحث کرونا، رویکردی اجتماع‌محور داریم و از طرفی نگاه‌مان به بیماران صعب‌العلاج و خانواده‌های محروم است که از ابتدای سال بیش از 10 هزار بسته معیشتی بین خانواده‌های نیازمند توزیع شده است.

وی افزود: همچنین در هفته جاری 21 هزاربسته بهداشتی بین بیماران صعب‌العلاج توزیع می‌شود؛ همچنین در پایان ماه مبارک رمضان، بسته‌های معیشتی در بین خانواده‌های نیازمند توزیع خواهد شد.

دکترخدادادی با اشاره به تأثیر ایجاد کارگاه‌های تولید ماسک و دستکش در آسودگی خاطر مردم، بیان کرد: در کنار این اقدامات، با توجه به اینکه یکی از نیازهای کنونی جامعه تامین وسایل حفاظت فیزیکی است و از فاکتورهای مهم مقابله با کرونا محسوب می‌شوند به همین منظور 22 کارگاه تولید ماسک و دستکش در سطح خوزستان فعالیت دایر شده و در حال فعالیت هستند.

وی بیان کرد: مرکز جامع درمانی این جمعیت (بیمارستان طالقانی سابق) نیز به صورت مشترک با دانشگاه علوم پزشکی اهواز تجهیز شده است و در حال حاضر بیماران کرونایی در این بیمارستان بستری می‌شوند؛ همچنین در هفته آینده آزمایشگاه تشخیص کرونا با کمک داوطلبان جمعیت هلال احمر راه‌اندازی خواهد شد تا در زمینه بیماریابی کار با سرعت بیشتری انجام شود.

دکترخدادادی تصریح کرد: یکی از مشکلات جامعه، تشخیص ویروس است که در این راستا باید بیماریابی‌مان افزایش یابد تا ایزولاسیون آن‌ها و اطرافیانشان انجام شود که با این کار از فشاری که بر حوزه درمان وارد می‌شود، کاسته خواهد شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان ادامه داد: در حال حاضر به دلیل محدودیت ظرفیت و فشاری که به کادر درمان وارد می‌شود، به مرحله شکستگی مانند سیل‌بندها رسیده ایم باید مراقبت کنیم تا سیستم بهداشت و درمانی به مرحله انهدام نرسند.

وی عنوان کرد: طولانی شدن کرونا، خستگی، کمبود نیرو و ظرفیت، کادر درمانی ما را آسیب‌پذیر کرده است که اگر ادامه پیدا کند، موجب بحرانی‌تر و آسیب‌پذیرتر شدن سرمایه‌های ما می‌شود.

دکترخدادادی بیان کرد: سالانه 120 هزار بیمار سرطان در کشور و شش هزار مورد جدید سرطانی در خوزستان داریم؛ همچنین بیماران مبتلا به فشار خون، دیابت، سالمند وافراد  با نقص ایمنی، گروه‌های پرخطری هستند که اکنون کرونا می‌تواند زمینه‌ساز حذف این سرمایه‌های اجتماعی باشد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان تصریح کرد: برای حفظ افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای از خطر ابتلا به کرونا و کاهش نگرانی آن‌ها از خطر مراجعه به مراکز درمانی، کلینیک ویژه هلال احمر مجددا برای این گروه فعال خواهد شد تا به این مرکز مراجعه کنند و روند بیماری آن‌ها پیگیری شود.

وی عنوان کرد: اگر غافل شویم شاید مرگ و میر بیماران زمینه‌ای مبتلا به کرونا افزایش یابد. مرگ بیماران دارای بیماری‌های زمینه‌ای به دلیل عدم پیگیری و دریافت دارو در حال افزایش است؛ همچنین زنان باردار که زایمان پرخطر یا سزارین و یا تهدید به سقط دارند، از دیگر گروه‌های پرخطر هستند که اگر از این گروه‌ها غافل شویم، مشکلات جدی رخ خواهد داد.

دکترخدادادی گفت: در حال حاضر سیستم بهداشت و درمانی در چند زمینه از جمله واکسیناسیون، توجه به بیماران زمینه‌ای، التور و موارد دیگر توجه کنند که اگر اتفاقی رخ دهد، این نیروهای خسته و درگیر نمی‌توانند در این زمینه اقدام کنند؛ بنابراین مردم باید در این زمینه به ما کمک کنند، در غیر اینصورت مشکلات زیادی ایجاد خواهد شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان تصریح کرد: برخی از نیروهای کادر درمانی شاید شش ماه به منزل نرفته‌اند، ولی در این شرایط درد خود را فراموش کرده‌اند و به بیماران رسیدگی می کنند، اما نمی‌دانم چرا مردم رعایت نمی‌کنند تا بر این مشکل فائق شویم.

دکترخدادادی بیان کرد: شاید پیش روی ما مخاطرات جدی وجود داشته باشد و اگر مردم پای کار نیایند، قطعا با بحران عظیمی روبرو خواهیم شد. در بحران‌ها باید بدترین حالت را تصور کنیم در غیر اینصورت نمی‌توانیم برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: باید همه پای کار بیایند تا مردم را مجاب کنیم به مسئولیت اجتماعی خود عمل کرده و مسئولانه برخورد کنند.

وی تصریح کرد: جمعیت هلال احمر بنا دارد از ظرفیت‌های خود در حوزه آموزش امداد و نجات و در راستای برنامه بهداشتی بیماریابی و کمک به قطع زنجیره ویروس استفاده کند.

دکترخدادادی بیان کرد: رعایت فاصله فیزیکی زمانی است که در یک مکان باز باشیم، اما زمانی که در یک سالن حضور  داشته باشیم، دیگر رعایت فاصله فیزیکی از دست فرد خارج است و اگر فرد آلوده ای در محیط بسته حضور داشته باشد، کل محیط آلوده می‌شود و زمینه انتقال ویروس ایجاد می‌شود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان تاکید کرد: در آینده به دلیل همراه شدن این ویروس با آنفلوآنزا و بیماری‌های دیگر، تبعات و تاثیرات سوء این ویروس بیشتر خواهد شد.

وی در خصوص تولید واکسن کروناویروس، گفت: تولید واکسن حداقل 12 ماه طول می‌کشد و در حال حاضر بیش از 175 واکسن در حال گذراندن کارآزمایی بالینی است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان عنوان کرد: بیماری‌های ویروسی دارو ندارند و داروهایی که تجویز می‌شود، تنها باعث خفیف شدن بیماری می‌شوند.

دکترخدادادی بیان کرد: برای مصون شدن از این ویروس باید 60 تا 70 درصد جمعیت واکسینه شوند یا 60 تا 70 درصد جمعیت مبتلا به ویروس شوند تا ایمنی جمعی رخ دهد. در حال حاضر در سطح کشور 0.5 درصد جمعیت به کروناویروس مبتلا شده‌اند.


طراحی و پیاده سازی: راد وب