| یک شنبه 5 تیر 1401   aa | |
 
دوشنبه 28 آبان 1397
کد خبر: 5504
تعداد بازدید: 1947

پیمان، مرهمی برای قلب های شکسته و جان‌های خسته و درمانده از اعتیاد

پیمان، مرهمی برای قلب های شکسته و جان‌های خسته و درمانده از اعتیاد
گزارشی از برگزاری دومین دوره منطقه ای طرح ملی پیمان در استان خوزستان

پیمان، مرهمی برای قلب های شکسته و جان‌های خسته و درمانده از اعتیاد

گزارشی از برگزاری دومین دوره منطقه ای طرح ملی پیمان در استان خوزستان

 

از جوانی به عنوان بهار عمر آدمی یاد می کنند! چرا که جوان سرشار از شادابی و نشاط است و روح جوان لبریز از آرزوها و سرشار از امید است.

دوران جوانی دورانی با ارزش است که همواره از آن به عنوان فرصت طلایی برای دستیبابی به موفقیت یاد می‌شود و نمی توان در این نکته تردید کرد که هدر دادن روزگاران خوش جوانی و تباه کردن این بهار زندگانی، به اندوهی انبوه و حسرتی متراکم خواهد انجامید ضمن اینکه جوانان آسیب‌دیده و دچار اعتیاد و مشکلات اجتماعی کسانی هستند که دچار از خودبیگانگی شده و برای فراموشی دردها و رنج‌های زمانه‌شان دچار آسیب‌های اجتماعی جدی شده اند و روزی نیست که یا مجرم شناخته می‌شوند و به زندان یا پای چوبه‌های دار می‌روند و یا خود قربانی جرم می‌شوند و در هر حال این انرژی خدادادی بدین‌سان به تباهی کشیده می‌شود.

این حجم جمعیت جوان در یک جامعه می‌تواند شور و شرری در همه زمینه‌ها از جمله رشد و شکوفایی اقتصادی ایجاد کند و چنان جامعه‌ای، بایستی جامعه شاد و با نشاطی باشد چرا که  این بخش از جمعیت کشور که بایستی به جامعه انرژی، گرمی و حرکت بدهد و باعث امید و حرکت به سمت قله‌های سخت، اما توأم با موفقیت برای خود و جامعه باشد، همچنین اگر شور و نشاط جوانی با باورها و اعتقادات دينی جوانان آميخته شود كل جامعه از توانمندی‌های جوانان بهره‌مند می‌شوند.

 

باور و اعتماد به جوانان

به روایت قران کریم، کسانی که آگاهند، مسئولند و مسئولین به صورت جداگانه به حسابشان رسیدگی خواهد شد. نسل جوان كنونی جامعه بايد به‌عنوان يك الگوی برجسته در زمينه‌های مختلف با تمام توان و انرژی خود را معرفی كند و جوانی كه غرق و گرفتار در آسيب‌های اجتماعی است نمی‌تواند الگوی مناسب و باارزشی برای جامعه باشد. امیدواریم با اجرای موثر طرح پیمان گامی محکم در راستای پیشگیری از اعتیاد برای نشاط اجتماعی به ویژه در بین نوجوانان وجوانان جامعه برداشته شود. وجود ظرفيت قشر جوان در هر جامعه‌ای يك فرصت طلايی و ارزشمند برای اداره‌كنندگان و مسئولان يك كشور محسوب می‌شود، چراکه به‌ طور يقين هر جامعه‌ای با مشكلاتی مواجه است و در اين راستا جامعه‌ای موفق است كه بهترين راهكار و تدبير را برای حل مشكلات خود ارائه كند.

 

و اما پیمان!

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر خوزستان، این بار کربلای ايران(خوزستان) میزبان عزیزانی از خطه های غیرت، حریت و مردانگی بود و از این مهمان نوازی مفتخر! اردوگاه شهید رجایی دزفول در انتظار کسانی بود که در کسوت جوان به توسعه جامعه می اندیشند. اینجا جوانان کردستانی، کرمانشاهی، ایلامی و خوزستانی آمده بودند تا پیمان ببندند و در مسیر هدفی گرانبها گام بر دارند.

پيمان یعنی جوانان این مرز و بوم را دریابیم و به آنان اعتماد کنیم که جوانان دارای ويژگى های های مثبت و بشکوه بسیاری اند! ستقلال خواهی، عدالت طلبی، آرمان خواهی، حقیقیت جویی، انسان دوستی، معنویت گرایی، همه و همه ارمغان این پیمان مقدس است. این بار دوره منطقه ای طرح ملی پیمان(پیشگیری موثر از اعتیاد در جهت نشاط اجتماعی)  به میزبانی استان خوزستان در اردوگاه شهید رجائی شهرستان دزفول آغاز شد. دوره ای که برای دوم برگزار می شد و نوید آینده ای درخشان را برای فرزندان آسیب دیده این مرز و بوم با خود به همراه داشت.

 

طرح ملی پیشگیری مؤثر از اعتیاد در راستای نشاط اجتماعی

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر خوزستان درباره برگزاری طرح ملی پیمان در این استان می گوید: دومین دوره منطقه ای طرح ملی پیمان به منظور افزایش خودمراقبتی و کاهش گرایش به اعتیاد، تغییر نگرش و تقویت رفتارهای محافظت کننده در جوانان و نوجوانان با حضور 200 نفر از سرگروه های استان های ایلام، خوزستان، کرمانشاه و کردستان آغاز شد. 

علی پهلوان می افزاید: جوانان هلال احمر به عنوان گروهی مهم که سرمایه اجتماعی بسیار گرانقدری محسوب می شوند، در راستای کاهش اثرات آسیب های اجتماعی نقش بسزایی در جامعه ایفا می کنند.

وی اضافه می کند: باید بیش از پیش به جوانان فرصت رشد و توسعه داد و این دوره نیز با این رویکرد برگزار شد.

پهلوان با بیان اینکه این طرح با همکاری ستاد مبازره با مواد مخدر و با شعار نه به اعتیاد برگزار می شود، می گوید: امیدواریم با وجود این دوره بتوانیم مربیانی توانا در امر کاهش آسیب های اجتماعی تربیت کنیم.

 

زیبایی در زیبایی، مملو و درخشان

یکی از زیبایی های این دوره، حضور جوانانی بود که از استان هایی با چند وجه مشترک آمده بودند. همه مرزی بودند و حافظ تمامیت ارضی این مرز پرگهر. همه با عشق هم مرز بودند و عاشقی را در این راه با تقدیم خون های بسیار به نهایت رسانده بودند. این جوانان طعم تلخ جنگ و ناامنی را کشیده بودند و این بار برای درمان دردی خانمان سوز به نام اعتیاد گرد هم آمده بودند و با عزمی استوار و اندیشه ای بالنده به سوی آینده گام برمی داشتند. یکی دیگر از زیبایی های این دوره حضور رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر بود که به دل انگیزی آن جلوه ای دیگر بخشیده بود.

 

 

 

استفاده از جوانان در طرح های پیشگیری از اعتیاد لازم است

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور که از صبح قبل از افتتاحیه دوره دوم طرح ملی پیمان خود را به خوزستان رسانده بود، در آئین آغازین طرح و در جمع جوانان شرکت کننده با اشاره به توانایی جوانان در انتقال دانش و تجربه به همسالان خود گفت: استفاده از ظرفیت جوانان در طرح های پیشگیری از اعتیاد ضروری است. محرومیت های زیادی در کنار تنوع اقلیمی، فرهنگی و اجتماعی و منابع مختلف موجود در استان خوزستان وجود دارد که هلال احمر باید برای رفع این محرومیت ها همت کند.

دکتر شهاب الدین صابونچی یکی از مهمترین رسالت های جوانان را تمرکز بر روی جوانان دانست و گفت: جوانان مهمترین کاربران و حاملان فضای مجازی هستند لذا اگر بتوانیم ارتباط بهتری با جوانان برقرار کنیم و دیدگاه آنها را درک کنیم، آنها نیز به پیام های ما توجه خواهند کرد.

وی اضافه کرد: تفاهم نامه هایی از چند سال قبل بین دستگاه های مختلف و سازمان هلال احمر امضا شده و برنامه های مدونی طراحی شده است که طرح پیمان به صورت منطقه ای به میزبانی یکی از استان ها برگزار می شوند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با بیان اینکه حدود یکهزار نفر از سرگروه ها و نمایندگان کانون های ما در دوره قبل این آموزش ها را فرا گرفتند، افزود: دوره دوم نیز منتخبان جوانان هلال احمر استان های خوزستان، کردستان، ایلام و کرمانشاه حضور دارند.

دکتر صابونچی اضافه کرد: برای این افراد آموزش های اجتماع مدار مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می شود و درصورت کسب مجوزهای لازم این افراد می توانند به دیگران آموزش های لازم را ارائه دهند.

وی با بیان اینکه بخشی از آموزش های بعد از این دوره به صورت تئوری و بخشی به صورت مجازی ارائه می شوند، گفت: حدود 50 هزار نفر از جوانان، دانشجویان و دانش آموزان آموزش های تئوری و کارگاهی این دوره ها را فرا می گیرند.

 

توسعه جامعه نیازمند نگاه جوان محورانه است، ضرورت ترویج امیدافزایی و نشاط در جامعه

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان نیز در آئین افتتاح دومین مرحله از دوره های آموزشی طرح پیمان گفت: باید نگاه جوان محوری برای توسعه جامعه داشته باشیم چرا که توانمندسازی جوانان و کسب تجربه می تواند در آینده موثر و موجب اعتلای جامعه شود.

دکتر علی خدادادی اظهار کرد: نیروی جوان باید از آسیب های اجتماعی مصون باشد که مهمترین آسیب هایی که اکنون جامعه را تهدید می کنند اعتیاد، طلاق و فضای مجازی است.

وی گفت: هلال احمر باید با نگاه پیشگیرانه ضمن هماهنگی با سایر سازمان های مربوطه، برنامه هایی با کمترین هزینه برای مصون سازی و توانمندسازی جوانان اجرا کند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان بی انگیزگی و نداشتن امید را یکی دیگر از آسیب های اجتماعی دانست که می تواند جوانان را تحت تاثیر قرار دهد و گفت: اگر مسئولان امیدافزایی و نشاط را در جامعه رواج ندهند مشکلاتی برای قشر جوان ایجاد خواهد شد.

دکتر خدادادی تصریح کرد: جمعیت جوانان خوزستان حدود 2 میلیون نفر است که این جمعیت نیاز به برنامه های ویژه ای دارند.

 

نیروی فکری دانشمندان و جوانان، بزرگترین سرمایه ایران

رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول نیز در این آئین گفت: اگر منابع نفت تمام شود یاد می گیریم از سرمایه اصلی خود یعنی نیروی انسانی جوانان استفاده کنیم چرا که در سایر کشورها از ظرفیت نیروی انسانی پناهنده استفاده می شود.

دکتر یوسف پریدار افزود: بزرگترین سرمایه ایران فکر و نیروی فکری دانشمندان و جوانان است که باید از آنها به خوبی استفاده کنیم

 

آگاهی و تزریق ناگفته های اعتیاد با کلام جوانی

جوانان باصفای زیادی از استان های کرمانشاه، کردستان، ایلام و خوزستان در دزفول گردهم آمده اند. جوانانی پرشور، دغدغه‌مند، تلاشگر و خلاق! جوانانی که حضورشان مؤید این نکته است که ما می توانیم برای جامعه گام های بزرگی برداریم. پیامشان اما این است که به ما اعتماد کنید. مثل زمانی که در جنگ هشت ساله به جوانان اعتماد کردید. خانم شکرالهی از استان کرمانشاه می گوید: با اینکه مسافت زیادی طی شد تا در این دوره شرکت کنیم و با توجه به مشغله هرکدام از سرگروه های پیمان فکر می‌کنم بیش از تصور من و هم استانی هایم این دوره مفید بود و همین که حس می‌کنیم بعد از این طرح حرفی برای گفتن از باب آموزش و پیشگیری از گرایش جوانان در برابر اعتیاد داریم بسیار خرسندیم.

 

مرهمی برای جوانان آسیب دیده

احمد خوب آیند عضو جوان ایلامی با چهره ای بشاش و لبخندی پر از مهر در مورد برگزاری این طرح چنین می‌گوید یکی از بهترین طرح های حوزه جوانان و آموزش، پیمان است چون بعد از این دوره با عنوان مربی می‌توانیم آموزش های لازم را به دوستان و سایر اعضا ارائه داده و نه به اعتیاد را فرهنگ سازی کنیم.

فرشاد توکلی که در کنار احمد ایستاده، اضافه می کند: در شهرستانی که حداقل‌ سرمایه‌های فرهنگی وجود ندارد و از امکانات تفریحی بی بهره است، جوانان مستعد به طرق نادرست برای ایجاد شادی روی می آورند و از این رو انحراف به این ترتیب خود به خود به جوانان تحمیل می‌شود، پس می‌توان با طرح ریزی این‌گونه دوره ها که هم جنبه آموزش و هم تفریح  دارند برای جوانان فضایی را فراهم آوریم تا درکنار دیگر دوستان خود هم آموزش ببینند و هم آموزش دهند و علاوه بر آن دیدی باز تر و اطلاعاتی وسیع تر در مورد اطراف و آسیب های موجود بدست آورند تا بتوانند کمک رسان یکدیگر باشند.

 

برنامه ریزی هدفمند: فرهنگ و نشاط اجتماعی

فرهنگ هر جامعه در ترسیم ساختارها و نظام ارزشی حاکم بر آن جامعه، نقش موثری دارد. جامعه در قبال جایگاه جوانان باید ادبیات منزلت آنان را تعریف و مستندسازی کند، هنجارها را مشخص سازد و مسیرهای درست را نشان دهد، تا جوان خود را بشناسد چرا که نقش و جایگاه جوان در جامعه با ایفای مسئولیت مشخص می‌شود. یک جوان با یک هویت مشخص و نقش معین باید منزلت خود را دریابد وآن را شکوفا سازد. به همین علت باید در زمینه آسیب های اجتماعی که بنیان های خانواده را مورد تهدید جدی قرار داده است، برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت داشت تا اقشار مختلف جامعه در این مقوله آگاهی های لازم را داشته باشند.

 

از اعتیاد واکسینه شویم!

طرح ملی پیمان یا پیشگیری مؤثر از اعتیاد جهت نشاط اجتماعی به عنوان یکی از طرح‌های راهبردی جمعیت هلال‌احمر در بحث مقابله با اعتیاد استکه شیوه آموزشی و فرهنگ‌سازی مقابله با اعتیاد در این طرح ملی متفاوت با سایر دوره‌ها است و آموزش و فرهنگ‌سازی از میان خود جوانان و اقشار آسیب‌پذیر به همسانان و همنوعان این گروه‌ها صورت می‌گیرد. در این دوره ها جوانان منتخب از هر شهر استان های شرکت کننده در دوره منطقه ای آموزش دیده و به عنوان یک مربی تربیت می‌شوند و پس از این دوره با دریافت گواهینامه تربیت مربی در شهرستان خود با اطلاعاتی بروز تر ادامه دهنده و گسترش دهنده این راه باشند تا زمانی که نه به اعتیاد فراگیر شود. پس لازم است به همان دلیلی که کودکان را در مقابل بیماری‌ها واکسینه می‌کنند، جوانان را نیز در مقابل فساد و انحراف، با در اختیار قرار دادن سرمایه‌ها و فعالیتهای فرهنگیدر برابر ناهنجاری‌های تربیتی و اجتماعی واکسینه شوند.

 

گزارش: مرجان یعقوبیان، خبرنگار افتخاری هلال احمر خوزستانطراحی و پیاده سازی: راد وب