| یک شنبه 5 تیر 1401   aa | |
 
یک شنبه 14 بهمن 1397
کد خبر: 5859
تعداد بازدید: 1732

بومینو؛ رفاقتی شانه به شانه به سرعت دومینو

بومینو؛ رفاقتی شانه به شانه به سرعت دومینو
گزارشی از برگزاری رویداد استارتاپی بومینو در استان خوزستان

بومینو؛ رفاقتی شانه به شانه به سرعت دومینو

گزارشی از برگزاری رویداد استارتاپی بومینو در استان خوزستان

 

موضوع کارآفرینی یکی از موضوعاتی است که در چند دهه ی اخیر موجب شده است تا موج جدیدی از سیاست های کارآفرینانه در اکثر کشورها ایجاد شود. کشورهایی که در سال های اخیر توانسته اند به پیشرفت های چشمگیری در زمینه های مختلف اقتصادی و تجاری نایل شوند در کشور ما ایران نیز موضوع کارآفرینی بسیار مورد توجه قرار دارد و لزوم برخی آموزش های کاربردی در این زمینه بیش از پیش ضروری به نظر می رسد.

این رویدادها با که با هدف گسترش فرهنگ کارآفرینی، ترویج مهارت های کارآفرینانه، کمک به معضل اشتغال و توسعه کسب و کارهای نوپا و نوآورانه برگزار می شود  می تواند به هر فرد در راه اندازی کسب و کار خود کمک کند. در این رویدادها، شرکت کنندگان پرانگیزه ای که علاقمند به کارآفرینی میباشند با هم تیم تشکیل می دهند و در کنار هم در یک فضای شبیه سازی شده به فضای کسب و کار واقعی ایده های خود را به محصول تجاری نزدیک می کنند.

شرکت کنندگان ابتدا با مفاهیم اولیه کارآفرینی و علائق و توانمندی های خود آشنا می شوند. سپس اهداف خود را مشخص کرده و بعد از آن به تشخیص فرصت های کارآفرینی در اطرافشان می پردازند . و ایده پردازی می کنند با توجه به اینکه این طرح در جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی و اعتیاد جوانان بشردوست می تواند افراد را به سمت راه اندازی کسب و کار خودشان هدایت کند.

 

کارآفرینان جوان

شروع و اداره کسب و کار شخصی راهی است به سوی کسب تجارب ارزشمند. این فرض وجود دارد که اکثر جوانان فاقد مهارت‌های تجارتی و کاری هستند از این رو باید کسی مستقیماً آنان را هدایت کند و به آن‌ها یاد دهد که چگونه در این عرصه فعالیت کنند و سیاست گذاران باید بدانند که اگر جوانان حمایت شوند و به کارآفرینی تشویق شوند، بسیاری به شروع یک کسب و کار جدید تشویق می‌شوند‏. به این معنی که باید برنامه ای منسجم برای جوانان ایجاد شود که بر تحقق ایده‌های جوانان، ارتقای الگوی موجود و خلق فرصت‌های کاربردی و عملی تأکید و تمرکز دارد. ضمن اینکه باید فرهنگی را رواج دهیم که جوانان فعالانه در پی محقق ساختن ایده‌ها و آرزوهایشان باشند.

 

ضرورت مصونیت زایی و توانمندسازی جوانان در تهدیدات

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان می گوید: یکی از مشکلاتی که جوانان را تهدید می کند مواد مخدر است که وقت و نیروی زیادی از سازمان ها و جامعه را می گیرد تا بتوان جوانانی سالم، مقتدر و توانمند در آینده داشته باشیم.

دکتر علی خدادادی با عنوان این که در کنار مواد مخدر سوداگران مرگ را داریم که در کمین جوانان نشسته اند  تا به جامعه آسیب بزنند، می افزاید: باید مصونیت زایی لازم را برای جوانان در برابر آسیب های اجتماعی و تهدیدات در جامعه فراهم کرد تا  توانمند شوند و باید  سعی و تلاش ما برای توانمندسازی نسل جوان و امیدآفرینی باشد تا  با حفظ سرمایه ها و برنامه ریزی مناسب برای مدیریت منابع  بتوان زمینه اشتغال‌زایی را برای جوانان فراهم کرد.

او اضافه می کند: هرچه جوانان جامعه توانمندتر شوند خیال ما از بابت آینده کشور آسوده تر خواهد بود.

 

آموزش مهارت کارآفرینی در کاهش آسیب های اجتماعی موثر است

دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر استان خوزستان به حل مسایل و مشکلات پیش روی کارآفرینی در استان اشاره می کند و می گوید: این امر مستلزم ایجاد پل ارتباطی مستمر بین مسئولان دستگاههای اجرایی و کارآفرینان است.

حسین لامی زاده با بیان اینکه ترویج انگیزه کارآفرینی نیازمند توانمندی است می افزاید: توانمندسازی و آموزش مهارت های زندگی را از دیگر راهکارهای پیشگیری از مصرف مواد مخدر عنوان کرد و گفت: مهارت و آموزش «نه» گفتن دانش آموزان از عمده آموزش های دانش آموزان است.

دست آخر لامی زاده از تلاش های جمعیت هلال احمر خوزستان در اجرای برنامه های خلاقانه و ایجاد بستر مناسب برای پویایی جوانان تقدیر می کند.

 

 

80 تن از اعضای جوان هلال احمر خوزستان در رویداد «بومی نو» حضور دارند

معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر خوزستان می گوید: رویداد کارآفرینی و استارتاپی «بومی نو» با حضور ۸۰ نفر از جوانان هلال احمر استان در آبادان برگزار شد.

علی پهلوان با اشاره به  برکزاری این دوره سه روزه در آبادان، اظهار می کند: طرح بومی نو طرحی است که به صورت مشترک توسط جمعیت هلال‌احمر کشور و اداره کل امور اجتماعی وزارت کشور اجرا می شود.

وی افزود: این طرح برای دومین بار در خوزستان و  از ۶ تا ۸ بهمن ماه به میزبانی آبادان و با حضور ۸۰ نفر برگزار شد.

معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر خوزستان تصریح می کند: این طرح با محوریت های فعالیت های استارتاپی و راه اندازی کسب و کارهای خرد و آموزش جوانان هلال احمر اجرا می شود.

پهلوان اضافه کرد: طرح بومی نو سه مرحله مقدماتی، تکمیلی و متوسطه دارد که این مرحله مقدماتی است که در آبادان برگزار می شود و نفرات برتر هر مرحله به مراحل بالاتر راه پیدا می کنند.

 

 

ذهن های پویا آینده جوانان این مرز و بوم

فاطمه ناخدا، عضو کانون جوانان هلال احمر شهرستان دزفول که در این دوره شرکت کرده است، می گوید: از نظر من سطح آموزشی این کارگاه به مراتب بهتر و پربارتر نسبت به دیگر آموزشهای مبحث کارآفرینی بود چراکه مربیان سعی بر این داشتند با ایجاد محیط و تعامل با یکدیگر و نیز با بکاری گیری فکر و ذهن تیم هارا با آموزشهایی از جمله شناخت بازار، بازاریابی و تبلیغات، مدل کسب و کار، استراتژی های کسب و کار و سایر موضوعات آماده تر می کنند.

سینا جعفری عضو جوان هلال احمر اندیمشک از برگزاری این طرح چنین می گوید: نقشه راه کارآفرینی و ایجاد و مدیریت کسب و کارهای کوچک به جوانان کمک می‌کند مسیر کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار کوچک را پیش روی خود داشته باشند و در این زمینه، آگاهانه‌تر، علمی‌تر و اثربخش‌تر عمل کنند.

 

چرا آموزش؟

طبیعتاً آنچه درباره کارآفرینی می‌گوییم، الزاماً شبیه یا جایگزین آنچه به عنوان کارآفرینی در دانشگاه ها آموزش داده می‌شود نیست؛ بلکه بیشتر، تلاش برای پاسخ به دغدغه ‌ها و چالش‌هایی است که با گردآوری و تحلیل نظرات و دیدگاه‌های خودمان حاصل شده است.

کارآفرین های موفق بسیاری را می‌شناسیم که آموزش‌های رسمی ندیده‌اند. به عبارت دیگر، رابطه‌ی بین علم کارآفرینی و افراد کارآفرین، عکسِ چیزی است که معمولاً به ذهن می‌رسد: بیش از آن‌که کارآفرین‌ها به دانش کارآفرینی نیاز داشته باشند، دانش کارآفرینی نیازمند تجربه کارآفرینان است. بنابراین، اگر بر آموزش کارآفرینی تأکید می‌شود، به این علت است که دانش کارآفرینی (بحث‌های تئوریک مدیریتی + تجربه‌های کارآفرینان) می‌تواند احتمال خطا و سطح خطر را برای کسب و کارهای جوان کاهش دهد.

 

کلام آخر!

کارگاه آموزشی کارآفرینی (بومینو) با شرکت ۸۰ نفر از اعضای جمعیت هلال احمر ۲۴ شهرستان خوزستان به مدت سه روز در اردوگاه میثاق آبادان برگزار شد. با توجه به اینکه پیشتر این کارگاه در چندین استان دیگر هم به اجرا در آمد و اثربخشی مطلوبی بر جوانان داشت امید است ما هم در استان خود شاهد رشد و بالندگی کارآفرینانی جوان و موفق باشیم. چرا که جوانان همان نیرویی هستند كه آینده به آنها تعلق دارد و بدون تردید مواظبت، تربیت و پرورش لازم دارد در بین نسل جوان است که میتوان استعداد ها را دریافت و واقعاً حمایت و رشد از آن مایه شکوفای و رونق زندگی اجتماعی آینده همان جمعیت و كشور می شود.

 

گزارش: مرجان یعقوبیانطراحی و پیاده سازی: راد وب